1000 év – 100 híres történelmi személySzent Istvántól Antall JózsefigA szerző művében az elmúlt ezer esztendő magyar történelméből 100 híres alak portréja kerül bemutatásra. Valamennyi fejezetet rövid, általános korjellemzés nyit meg, melyben a szerző fölvázolja az évszázad fő tendenciáit és irányeszméit. Ezekhez igazítva választotta ki a bemutatandó személyeket, évszázadonként tízet-tízet, akiknek életműve – a szerző véleménye szerint – a század eszmeiségét leginkább megjelenítette.
Istvánt, az Árpád-házi Géza nagyfejedelem fiát 1000. december 25-én (vagy 1001. január 1-jén) a II. Szilveszter pápától kapott koronával Magyarország első királyává koronázták. Első és egyben az egyik legnagyobb királyunk, I. (Szent) István fokozatosan megteremtette az ország egységét, létrehozta a magyar feudális állam alapvető intézményeit, a korábban pogány hitet valló népét rákényszerítette a kereszténység felvételére, s ezzel együtt kiépítette az egyházi szervezetet. Halhatatlan művet alkotott, mert műve 1000 év múltán is él a Kárpát-medencében, Európa szívében.
Könyvem célja, hogy a keresztény magyar állam 1000 évéből 100 híres történelmi személyt (királyokat, hadvezéreket, politikusokat) bemutassak az életrajzuk és történelmi szerepük rövid, tömör leírásával.
A kötet 1000 év minden évszázadából - a XI. századtól a XX. századig - évszázadonként annak a 10 történelmi személynek a portréját villantja fel, akik (a szerző szubjektív véleménye szerint) a legnagyobb hatással voltak korukra, akik az adott évszázadot reprezentálják. A 10 évszázad 10-10 életrajza jelenti az "1000 év 100 híres történelmi személy"-ét.
Az évszázadok egyben egy-egy fejezetet alkotnak. A fejezetekhez rövid "bevezető" tartozik, amely átfogóan értékeli az adott századot, annak eredményeit és főbb mozzanatait, a politikai, hadászati, társadalmi, gazdasági, kulturális viszonyait. Így jobban megérthetőbbé válik a századból kiválasztott 10 híres személy életútja.
Az "1000 év - 100 híres történelmi személy" című kötet felöleli a magyar történelem eseménysorát I. (Szent) Istvántól egészen a XX. század végéig, az 1990-es rendszerváltásig, illetve Antall József miniszterelnök haláláig. A könyv a 100 híres történelmi személy életútján keresztül mutatja be a magyarság küzdelmes évszázadait, a középpontba a történelmi eseményeket formáló személyeket állítja. A szerző tudatában van annak, hogy sok fontos és híres személyiségnek nem jutott hely a kötetben, de bízik abban, hogy a válogatás megnyeri az értő olvasók tetszését és arra ösztönöz mindenkit, hogy a magyar történelem más nagyjainak életútját is tanulmányozzák. A kötethez nem készült szakirodalmi vagy ajánlott irodalmi jegyzék, hiszen az egy hasonló nagyságú könyvet megtöltene. Az érdeklődő olvasó bármely közkönyvtárban bármely korról és személyről tovább tájékozódhat.
A szerző arra törekedett, hogy az 1000 évről a bemutatott személyeken keresztül kialakulhasson egy összkép. A könyvben megtalálhatók a sikerek, a kudarcok és az eredmények, amelyek tanúsítják, hogy
"...annyi balszerencse közt,
Oly sok viszály után,
Megfogyva bár, de törve nem,
Él nemzet e hazán."
A könyvet jó szívvel ajánlom a felnövekvő ifjúságnak - köztük az általános és középiskolai diákoknak -, a pedagógus kollégáknak és minden történelem iránt érdeklődő olvasónak.